Dlaczego warto wybrać drewno?

Właściwości drewna

Drewno to materiał, który od wieków jest wykorzystywany do produkcji mebli, podłóg, ścian i innych elementów wystroju wnętrz. Jest niezwykle trwały, a przy tym estetyczny i naturalny. Drewniane elementy dodają wnętrzu ciepła i przytulności.

Warto jednak pamiętać, że drewno to materiał żywy, który pod wpływem różnych czynników może się zmieniać. Jest wrażliwe na działanie światła słonecznego, które może powodować przebarwienia, a także na wilgoć, która może prowadzić do rozkładu struktury drewna.

Dlatego też, aby cieszyć się długo pięknymi meblami lub podłogą, należy o nie dbać i stosować się do zaleceń producenta.

Co decyduje o tym że drewno jest takie a nie inne?

Drewno jest materiałem naturalnym, który ma wiele zalet. Jest bardzo wytrzymały, a jednocześnie elastyczny i łatwy w obróbce. Drewno można łatwo ciąć, szlifować i kształtować. Jest także bardzo trwały, a przy odpowiedniej pielęgnacji może służyć przez wiele lat.

Drewno ma również wiele właściwości estetycznych. Jest bardzo ładne i eleganckie, a jednocześnie ciepłe i przyjemne w dotyku. Można je łatwo polakierować lub lakierować, dzięki czemu można je dopasować do każdego wnętrza.

Decydując o tym, jakie drewno będzie najlepsze do danego zastosowania, należy wziąć pod uwagę jego właściwości. Drewno można podzielić na kilka grup według swoich właściwości:

 • Rodzaj drewna: Drewno może być twarde lub miękkie. Twarde drewno jest bardziej wytrzymałe i łatwiej się go obrabia, ale jest też bardziej podatne na uszkodzenia. Miękkie drewno jest bardziej miękkie i łatwiejsze w obróbce, ale jest bardziej podatne na uszkodzenia.
 • Struktura drewna: Drewno może być równe lub krzywe. Równe drewno jest łatwiejsze w obróbce, ale krzywe drewno jest bardziej wytrzymałe.
 • Włókna drewna: Drewno może być gładkie lub chropowate. Gładkie drewno jest łatwiejsze w obróbce, ale chropowate drewno jest bardziej wytrzymałe.
 • Rodzaj kory: Drewno może mieć różne rodzaje kory. Kora może być cienka lub gruba, a także łatwa lub trudna do usunięcia. Kora ma wpływ na wygląd drewna i jego właściwości.
 • Kolor drewna: Drewno może być jasne lub ciemne. Jasne drewno jest łatwiejsze w obróbce, ale ciemne drewno jest bardziej wytrzymałe.
drewno wlasciwosci

Jakie są jego wady i zalety?

Drewno jest jednym z najcenniejszych naturalnych surowców. Jest łatwe w obróbce, a także ma wiele zalet. Niestety, drewno ma również wady. Poniższy artykuł przybliży Ci niektóre z nich.

Wady drewna

 • Drewno jest trudne w utrzymaniu. Musi być regularnie konserwowane, aby zachować swoją piękno. Drewniane meble mogą się łatwo porysować lub zarysować.
 • Drewno jest podatne na działanie warunków atmosferycznych. Może się łatwo odkształcać lub kruszyć pod wpływem wiatru lub słońca.
 • Drewno jest drogie. Cena surowca rośnie każdego roku. Jest to jeden z głównych powodów, dla których producenci mebli decydują się na użycie innych materiałów, takich jak plastik czy metal.

Zalety drewna

 • Drewno jest naturalnym materiałem. Jest przyjazne dla środowiska i nie wymaga dużo energii do jego produkcji.
 • Drewno jest trwałe. Jeśli jest odpowiednio konserwowane, może służyć przez wiele lat.
 • Drewniane meble są piękne. Dodają one uroku każdemu wnętrzu i nadają mu elegancki charakter.

Dodany przez Marcin91 | 03-10-22


Najnowsze wpisy